Veselības sporta speciālists
Programma sagatavo kvalificētus un konkurētspējīgus veselības sporta (fitnesa) trenerus, kuri profesionāli darbojas veselības sportā un palīdz klientu veselības nostiprināšanā un slimību profilaksē.
Īsumā par programmu
izglītība, pedagoģija un sports
akreditēta līdz
fitnesa trenera kvalifikācija
Liepājā: piektdienās,
sestdienās
75 maksas
20 maksas*
*Maksas studiju vietu skaits Liepājā.
Studiju saturs un metodes
Studiju vide
- 1. studiju gads
Vispārizglītojošie un nozares kursi – ieskats dažādos fitnesa nodarbību veidos, profesionālā ētika, vispārējā un sporta psiholoģija, veselības pedagoģija, anatomija, sporta fizioloģija, sporta bioķīmija, biomehānika, veselības sporta pamati, veselīga uztura pamati, sporta un fitnesa terminoloģija angļu valodā, bioloģija, pirmā palīdzība, civilā un vides aizsardzība u. c.
- 2. studiju gads
Dažādi nozares studiju kursi – sporta teorija, treniņu teorija un metodika, kinezioloģija, fizioterapijas pamati, sporta medicīna, sporta un fitnesa uzturs, klasiskās un sporta masāžas pamati pētniecības metodoloģija, informācijpratība, profesionālie studiju kursi specializācijā Aerobika – aerobikas pamati un terminoloģija, dažādi aerobikas nodarbību veidi, specializācijā Veselības vingrošana – vingrošanas pamati un terminoloģija, pilašu pamati un terminoloģija, vingrinājumu metodes dažādiem sagatavotības līmeņiem, specializācijā Trenažieri – trenažieru izmantošanas pamati un terminoloģija, kardiotrenažieri, spēka trenažieri, mācību prakse.
- 3. studiju gads
Apgūto teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu izmantošana praksē fitnesa iestādēs darbā ar klientiem, teorētiskie kursi, kas saistīti ar ekonomiku un uzņēmējdarbību, kvalifikācijas darba izstrāde.
- Apgūstamie studiju kursi
Studiju programmas saturs sadarbībā ar studentiem katru gadu tiek pilnveidots. Katru semestri tiek veikta studējošo aptauja par studiju procesa kvalitāti un studentu apmierinātību ar studiju kursu saturu un docētājiem. Balstoties uz aptauju rezultātiem un studentu ieteikumiem tiek veiktas uzlabošanas darbības un studenti tiek iepazīstināti ar veiktajām izmaiņām.
Programmas uzdevumi
- Nodrošināt fitnesa treneriem nepieciešamo zināšanu, prasmju un kompetenču apgūšanu
- Veicināt prasmi radoši un kritiski domāt, veidot padziļinātu izpratni par veselības sporta speciālistu lomu sabiedrībā
- Veicināt izpratni par sportu kā sabiedrības kultūras daļu un tā lomu veselības aprūpes sistēmā
- Sniegt zināšanas par fizisko aktivitāšu lomu primārajā slimību profilaksē
- Iemācīt pielietot iegūtās zināšanas un prasmes veikt profesionālu, inovatīvu vai pētniecisku darbību
- Iemācīt izvērtēt savas profesonālās darbības ietekmi uz vidi un sabiedrību un piedalīties veselības sporta jomas attīstīšanā
- Veicināt vispārējās prasmes: patstāvīgu mācīšanos, profesionālu pilnveidošanos, radīt motivāciju tālākizglītībai
- Attīstīt zinātnisku pieeju problēmu risināšanai
- Veicināt prasmi pieņemt lēmumus un rast risinājumus mainīgos vai neskaidros apstākļos
- Radīt motivāciju tālākizglītībai un apgūt prasmi patstāvīgi izglītoties visu mūžu
Studiju metodes
- Lekcijas
- Semināri
- Prakstiskās nodarbības
- Patstāvīgie darbi
- Referātu un projektu sagatvošana
- Problēmsituāciju analīze
- Grupu darbi
Studiju norises vietas
Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs, Anniņmuižas bulvārī 26a
vai
RSU Liepājas filiāle
Fitnesa treneris ir profesija, kas kļuvusi ļoti aktuāla tieši mūsdienās, jo mūsdienu cilvēka veselība ļoti lielā mērā ir atkarīga no regulāras fiziskās aktivitātes, no pareizi izvēlētiem fiziskiem vingrinājumiem, adekvāta slodzes apjoma un intensitātes. Pēdējos gados veselības sporta (fitnesa) tendences un vadlīnijas strauji mainās. Regulāri un pareizi sportojot var būtiski uzlabot cilvēku veselību un novērst daudzas mūsdienās izplatītas saslimšanas, kas tiešā veidā saistītas ar nepietiekamu fizisko aktivitāti. Fitnesa treneris ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajām un izplatītākajām profesijām, jo pēdējos gados strauji pieaug fitnesa iestāžu un to apmeklētāju skaits. Studiju programmu atzinīgi novērtējuši eksperti, studējošie un darba devēji.
Voldemārs Arnis, studiju programmas Veselības sporta speciālists vadītājs
RSU absolvents: "Ja tava sirdslieta ir kustība un fitness, mācies par veselības sporta speciālistu!"
Darba iespējas pēc studijām
Absolventi strādā par fitnesa treneriem dažādās fitnesa iestādēs, kur tie vada nodarbības, sniedz individuālās konsultācijas, izglīto klientus par dažādiem fiziskajiem vingrinājumiem un to nozīmi veselības nostiprināšanā.
Daudzi studiju programmas studenti uzsāk darbu profesijā jau studiju laikā. Vairāki absolventi atvēruši savus fitnesa klubus Rīgā, Ventspilī, Ogrē u. c.
Veselības sporta speciālists dzīvo starp sportu, veselību un radošumu
Fitnesa trenere Kristiāna Jansone neirozinātni un biomehāniku savieno ar jogu un ājurvēdu
Absolventi
Izvēlējos studēt RSU mirkļa iespaidā, tomēr ne reizi neesmu šo izvēli nožēlojusi. Tieši otrādi, lepojos ar to, ka savas zināšanas un prasmes ieguvu tieši RSU. Studijas atceros ar prieku – lekcijas bija noderīgas, praktiskās nodarbības – interesantas. Strādāju par fitnesa treneri, vadu grupu nodarbības un personāltreniņus, tādēļ iegūtās zināšanas, prasmes un kompetences man ir absolūti nepieciešamas. Varu teikt, ka savā ziņā stāvu cilvēka veselības sardzē.
Agnese Anševica, studiju programmas Veselības sporta speciālists absolvente, fitnesa trenere
Uzņemšanas prasības
- Obligātās prasības
- Vidējā izglītība
- CE sertifikāts latviešu valodā un matemātikā
- CE sertifikāts svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma dokuments
- Objektīvi strukturētais profesionālās piemērotības pārbaudījums (OSPPP).
- Dokumenti, kas jāiesniedz
- Jāaizpilda pieteikums elektroniskajā Uzņemšanas sistēmā https://uznemsana.rsu.lv un jāpievieno sekojoši dokumentu elektroniskie faili / datnes:
- Pase (datu lapa) vai personas apliecība (eID abas puses)
- Fotogrāfija (studējošā apliecībai)
- Atestāts, kas apliecina vispārējās vidējās izglītības iegūšanu
- Atestāta par vispārējo vidējo izglītību pielikums Sekmju izraksts (abas puses), kurā reflektantam, kurš vispārējo vidējo izglītību ir ieguvis laikposmā no 1997. / 98. mācību gada līdz tekošajam uzņemšanas periodam, sekmju izrakstā obligāto un izvēlēto pamatpriekšmetu vērtējums ir vismaz 4 balles 10 ballu sistēmā (atzīmes specializētajos kursos netiek ņemtas vērā)
- Centralizēto eksāmenu (turpmāk – CE), kas minēti augstāk, sertifikāti
- Dokuments, kas apliecina dokumentu reģistrēšanas pakalpojuma apmaksu
- Ja kādā no iesniedzamajiem dokumentiem ir cits personas uzvārds un / vai vārds un / vai personas kods nekā pasē, tad jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina personas datu maiņu
- Par iestāšanās dokumentu reģistrēšanu nav jāmaksā bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem jāuzrāda normatīvajos aktos noteiktā kārtībā izsniegta apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai
- Ja reflektants izglītības dokumentu vai akadēmisko grādu ir ieguvis ārvalstīs (izņemot Igaunijā un Lietuvā), iesniegumam pievieno Akadēmiskās informācijas centra izziņu par to, kādam Latvijā piešķirtam izglītības dokumentam vai akadēmiskajam grādam atbilst ārvalstīs iegūtais izglītības dokuments vai grāds.
- Vērtēšanas kritēriji
Studiju programmas Veselības sporta speciālists reflektantus imatrikulē saskaņā ar konkursa rezultātiem, ko veido CE vērtējumi matemātikā, latviešu valodā, svešvalodā un OSPPP vērtējums.
Uzņemšanas rezultātu kopvērtējumu 100% sastāda:- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Matemātikā,
- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums Latviešu valodā,
- 10% no kopējā vērtējuma ietekmē CE vērtējums svešvalodā vai starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījuma vērtējums svešvalodā,
- 70% no kopējā vērtējuma ietekmē OSPPP vērtējums.
Reflektantiem, kuri vidējo vispārējo izglītību ir ieguvuši pēc Valsts izglītības satura centra (VISC) īstenotā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” (Skola 2030), konkursa rezultātu sastāda valsts pārbaudes darbu rezultāti šādos izglītības apguves līmeņos:
- Augstākais līmenis (reizina ar koeficientu 1.0)
- Optimālais līmenis (reizina ar koeficientu 0.75)
- Vispārīgais līmenis (reizina ar koeficientu 0.5)
Vienādu vērtējumu gadījumā priekšroku dod personām, kurām ir augstāks vērtējums CE latviešu valodā.
Papildu punkti pie kopējā konkursa rezultāta tiek piešķirti par godalgotu vietu iegūšanu (1.–3. vieta):
Latvijas Republikas (nacionālās) mācību priekšmetu olimpiādēs – 2 punkti,
Starptautiskajās mācību priekšmetu olimpiādēs – 4 punkti,
Latvijas (nacionālie) skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi dabaszinātņu, medicīnas vai veselības zinātņu sekcijā – 1 punkts,
Starptautiskie skolēnu zinātniski pētnieciskie darbi dabaszinātņu, medicīnas vai veselības zinātņu sekcijā – 2 punkti.
Ko studēt tālāk
Studijas iespējams turpināt RSU bakalaura studiju programmā Veselības sports.
Programmas direktors
Vadošā pētnieka p. i., Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra
Studiju programmas direktors, Veselības un sporta zinātņu fakultāte
RSU Ētikas komisijas priekšsēdētājs